Protokół powypadkowy stwierdza wyłączną winę pracownika za wypadek? Czy możesz coś z tym zrobić?
Oczywiście! Masz prawo złożyć zastrzeżenia do protokołu powypadkowego, do których komisja zobligowana jest się odnieść. Pamiętaj, że od ustaleń protokołu powypadkowego zależy czy przysługiwać Ci będzie odszkodowanie z ZUS oraz od pracodawcy. Stąd też tak ważne jest, by już na etapie działań zespołu powypadkowego sporządzającego protokół zadbać o swoje prawa! Może się bowiem zdarzyć tak, że mimo że to nie Ty ponosiłeś wyłączną winę za wypadek przy pracy Twój pracodawca takich właśnie ustaleń dokona w protokole, a tym samym pozbawi Cię prawa do odszkodowania.
Najczęstszym zjawiskiem w postępowaniach odszkodowawczych związanych z wypadkami przy pracy obserwuję pomijanie przez pracodawcę kwestii odpowiedzialności za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.
Zgodnie z art. 207 § 1 i 2 k.p. pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki, w szczególności: organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy; zapewniać przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, wydawać polecenia usunięcia uchybień w tym zakresie oraz kontrolować wykonanie tych poleceń; reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy.
Niezapewnienie pracownikowi elementarnych warunków bezpiecznego wykonywania pracy z reguły wyklucza możliwość przyjęcia jako wyłącznej przyczyny wypadku przy pracy naruszenia przez pracownika przepisów dotyczących ochrony zdrowia, spowodowanego wskutek rażącego niedbalstwa (wyrok z dnia 27 maja 1998 r., II UKN 70/98, OSNAPiUS 1999 nr 12, poz. 403).
Pamiętaj o tym, że prawidłowo sporządzony protokół powypadkowy jest jednym z podstawowych dokumentów, którego potrzebujesz na drodze do uzyskania odszkodowania i zadośćuczynienia.
Jeżeli ucierpiałeś w wypadku przy pracy albo bliska Ci osoba poniosła śmierć w takim wypadku musisz zadbać o to, by protokół powypadkowy uwzględniał wszelkie okoliczności zdarzenia. Prawidłowo sporządzony protokół powypadkowy to podstawa do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych. Wypadek przy pracy to nie tylko odszkodowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Istnieje również możliwość skierowania roszczeń do pracodawcy.
Anna Uznańska, adwokat działający w sprawach wypadków przy pracy. Udzielam porad w zakresie wypadków przy pracy, śmiertelnych wypadków przy pracy, możliwości uzyskania odszkodowania i zadośćuczynienia za śmiertelny wypadek pracownika, odszkodowania i zadośćuczynienia za wypadek przy pracy.