Wierzyciel hipoteczny, co do zasady, może dochodzić przedawnionego roszczenia. Zgodnie z art. 77 ustawy o księgach wieczystych i hipotece przedawnienie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką nie narusza uprawnienia wierzyciela hipotecznego do uzyskania zaspokojenia z nieruchomości obciążonej. Przepisu tego nie stosuje się jednak do roszczeń o świadczenia uboczne (w tym odsetki). Oznacza to tyle, że jeżeli w sprawie dojdzie do przedawnienia i dłużnik zgłosi taki zarzut, to będzie odpowiadał tylko rzeczowo, a sąd, uwzględniając powództwo, ograniczy, zgodnie z art. 319 kodeksu postępowania cywilnego, jego odpowiedzialność do obciążonej nieruchomości.
Konieczne jest podkreślenie, że wierzyciel hipoteczny może zaspokoić się jedynie z przedmiotu hipoteki, niezależnie od jej aktualnej wartości (a nie na przykład z innej nieruchomości stanowiącej własność dłużnika) , a właściciel nieruchomości obciążonej hipoteką powinien znosić egzekucję skierowaną do tejże nieruchomości. Niezależnie jednak od powyższego, nie w każdym przypadku fakt ustanowienia zabezpieczenia w postaci hipoteki spowoduje, że wierzyciel będzie mógł uzyskać zaspokojenie z nieruchomości oraz że jego roszczenie zasługuje w całości na uwzględnienie. Wymaga to jednak szczegółowej analizy dokonanej przez doświadczonego prawnika, który może ocenić czy w sprawie ma miejsce domniemanie istnienia wierzytelności zabezpieczonej, czy też wierzyciel musi- na zasadach ogólnych- udowodnić jej istnienie (jest to zależne przede wszystkim od daty ustanowienia zabezpieczenia).
Ponadto, weryfikacji wymaga roszczenie odsetkowe i możliwość skutecznego podniesienia zarzutu przedawnienia co do tej części roszczenia. Jeżeli otrzymałeś pozew wniesiony przez wierzyciela wtórnego, który kupił od banku Twój stary dług zabezpieczony hipoteką na Twoim mieszkaniu (domu) i nie wiesz jak podjąć obronę procesową powinieneś zwrócić się o pomoc do profesjonalnego pełnomocnika.
Adwokat Anna Uznańska