Wraz z ustaleniem planu spłaty wierzycieli kończy się postępowanie upadłościowe. Nie ma potrzeby wydawania odrębnego postanowienia w przedmiocie zakończenia postępowania upadłościowego. Postępowanie jest zakończone wraz z uprawomocnieniem się postanowienia o ustaleniu planu spłat (albo umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli lub warunkowym umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalania planu spłaty lub warunkowym umorzeniu).
Kiedy można uchylić postanowienia o ustaleniu planu spłat?
W jakich sytuacjach będziemy mieli do czynienia z postanowieniem o uchyleniu postanowienia o ustaleniu planu spłat?
Zgodnie z art. 49119 ust. 2 istnieje możliwość uchylenia planu spłaty wierzycieli i umorzenie niewykonanych zobowiązań upadłego w sytuacji, gdy po stronie upadłego pojawi się trwała i niezależna od upadłego niemożliwość wywiązania się z obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli. Wskazania wymaga, że jest to sytuacja szczególna i ów przepis znajdzie zastosowanie najpewniej jedynie wtedy, gdy upadły w trakcie wykonywania planu spłaty wierzycieli dostał np. udaru i całkowicie stracił możliwość zarobkowania i podjęcia jakiejkolwiek pracy.
Kolejnym przykładem możliwości uchylenia planu spłaty wierzycieli jest uchylenie go wskutek zaniechań dłużnika w toku wykonywania planu spłaty. Jeżeli upadły nie wykonuje obowiązków określonych w planie spłaty sąd z urzędu albo na wniosek wierzyciela, po wysłuchaniu upadłego i wierzycieli objętych planem spłaty, uchyla plan spłaty wierzycieli, chyba że uchybienie obowiązkom jest nieznaczne lub dalsze wykonywanie planu spłaty wierzycieli jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi. Co to dokładnie oznacza?
Oznacza to tyle, że jeżeli upadły w trakcie trwania planu spłaty zaprzestanie dokonywania spłat na rzecz wierzycieli sąd uchyli plan spłaty, czego skutkiem będzie dalszy obowiązek spłaty wszystkich zobowiązań, bez możliwości jakiegokolwiek umorzenia. Ważne jest to, że uchylenie planu spłaty będzie miało miejsce nie tylko wówczas, gdy upadły całkowicie zaniecha spłat, ale również gdy będzie dokonywał spłat w sposób wybiórczy (np. będzie dokonywał spłat na poczet tylko niektórych wierzycieli) lub w niepełnej wysokości. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pomimo tych uchybień dalsze wykonywanie planu spłaty wierzycieli zostanie przez Sąd uznane za uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi. A co to dokładnie oznacza? Może to oznaczać np. sytuację, gdy mamy do czynienia z osobą całkowicie nieporadną życiowo, która np. pomijała przez jakiś okres jednego wierzyciela uwzględnionego w planie spłat z uwagi np. na omyłkowe wykonanie podwójnej wpłaty do innego wierzyciela bądź też gdy upadły przez jakiś okres był ciężko chory i zaniechał kontaktu i spłat, które podjął niezwłocznie po wyjściu z choroby etc.
Jakie są inne przypadki uchylenia planu spłaty w upadłości konsumenckiej?
Sąd uchyla plan spłaty także wtedy, gdy upadły nie złożył w terminie sprawozdania z wykonania planu spłaty wierzycieli. Należy pamiętać o tym, że upadły jest zobowiązany corocznie składać sądowi, do końca kwietnia, sprawozdanie z wykonania planu spłaty wierzycieli za poprzedni rok kalendarzowy, w którym musi wskazać osiągnięte przychody, spłacone kwoty oraz nabyte składniki majątkowe o wartości przekraczającej przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłaty nagród z zysku z ostatni kwartał okresu sprawozdawczego, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Bardzo istotne jest to, że do sprawozdania dołącza się kopię zeznania podatkowego!
Podsumowując kwestię sprawozdania: sprawozdanie z wykonania planu spłaty upadły składa sądowi, corocznie, do końca kwietnia. Do sprawozdania dołącza się kopię złożonego rocznego sprawozdania podatkowego.
Kolejnym przykładem uchylenia planu spłaty przez sąd jest przypadek, gdy upadły w sprawozdaniu z wykonania planu spłaty wierzycieli zataił osiągnięte przychody lub nabyte przedmioty majątkowe o wartości przekraczającej przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłaty nagród z zysku z ostatni kwartał okresu sprawozdawczego, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
Następnym przypadkiem skutkującym uchyleniem planu spłaty wierzycieli jest dokonanie przez upadłego czynności prawnej dotyczącej jego majątku, która mogła lub pogorszyła jego zdolność do wykonania planu spłaty wierzycieli bez uzyskania zgody sądu albo dokonanie takiej czynności mimo niezatwierdzenia jej przez sąd. Należy uznać, że w okresie wykonywania planu spłat dłużnik nie jest ograniczony w zaciąganiu nowych zobowiązań, o ile tylko nie pogarsza to jego zdolności do wykonywania zobowiązań objętych planem spłat. Od upadłego oczekuje się w okresie wykonywania planu spłaty wierzycieli najwyższej staranności w tym zakresie.
Warto zaznaczyć, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach Sąd może wyrazić zgodę na dokonanie czynności nawet pogarszającej zdolność upadłego do wykonania planu spłaty wierzycieli, ale należy tę możliwość traktować jako absolutny wyjątek! Można sobie jedynie wyobrazić zastosowanie tejże możliwości wówczas, gdy upadły potrzebuje np. środków na leczenie ciężkiej choroby swojej lub osoby bliskiej.
Sąd uchyli plan spłaty wierzycieli również wówczas, gdy upadły ukrywał majątek lub czynność prawna upadłego została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli.
Ważne jest to, że o uchyleniu planu spłaty wierzycieli Sąd orzeka na rozprawie. O terminie rozprawy zawiadamiani są wierzyciele upadłego, przez obwieszczenie. Ty zaś, jako upadły, masz prawo do złożenia zażalenia na postanowienia w przedmiocie uchylenia planu spłaty wierzycieli! Jeżeli nie wiesz jak poradzić sobie z tematem uchylenia planu spłaty skontaktuj się z moją Kancelarią, pomogę.
O czym zatem musisz pamiętać, by Sąd nie uchylił planu spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej?
Jeżeli chcesz uniknąć przykrych konsekwencji, jakie wiążą się z uchyleniem planu spłaty wierzycieli (tj. to, że Twoje zobowiązania nie zostaną umorzone) pamiętaj o tym, by wykonywać obowiązki nałożone na Ciebie w planie spłat. Musisz wpłacać kwoty ustalone w planie spłaty w ustalonych tam terminach, bez żadnych odstępstw. Jeżeli zaczniesz traktować plan spłaty dowolnie musisz mieć świadomość tego, że możesz zostać ukarany uchyleniem planu spłaty.
A jak wygląda procedura, gdy realizujesz konsekwentnie plan spłaty przez cały ustalony planem spłaty okres?
Po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli sąd wyda postanowienie o stwierdzeniu wykonania planu spłaty wierzycieli i umorzeniu zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonanych w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli. Ważne jest to, że nie podlegają umorzeniu zobowiązania o charakterze alimentacyjnym, zobowiązania wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, zobowiązania do zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, a także do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, zobowiązania do zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie, jak również zobowiązania do naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem oraz zobowiązania, których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu. Odnośnie umyślnego nieujawnienia zobowiązań wskazania wymaga, że w przypadku osób, które popadły w pętlę zadłużenia i mają wiele zobowiązań, zagubieniu dokumentacji związanych z jakimś zobowiązaniem sprzed kilku lat nie sposób przypisać cech umyślności. Jeżeli zapomniałeś o czymś we wniosku o ogłoszenie upadłości, tj. nie zgłosiłeś jakieś długu, zawsze możesz to naprawić! Jeżeli o czymś zapomnisz i nie zrobiłeś tego umyślnie to takie zobowiązanie również zostanie umorzone.
Pamiętaj o tym, że na postanowienie o stwierdzeniu wykonania planu spłaty przysługuje zażalenie.
Z perspektywy upadłego niezwykle istotny jest fakt, że po wydaniu postanowienia o stwierdzeniu wykonania planu spłaty niedopuszczalne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego dotyczącego wierzytelności powstałej przed dniem ustalenia planu spłaty wierzycieli (z wyjątkiem wierzytelności wynikających ze zobowiązań, które nie podlegają umorzeniu, tj. np. alimentów).
Jeżeli naprawdę zależy Ci na powodzeniu procesu upadłości konsumenckiej podejdź do tego tematu poważnie, nie ukrywaj majątku, nie nabywaj znacznych przedmiotów majątkowych bez wiedzy syndyka, nie zatajaj dochodów. Takie działania mogą obrócić się przeciwko Tobie.
Uchylenie planu spłaty wierzycieli, kiedy będzie miało miejsce?
- Gdy po stronie upadłego pojawi się trwała i niezależna od upadłego niemożliwość wywiązania się z obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli (np. ciężka choroba czy niepełnosprawność);
- Jeżeli upadły nie wykonuje obowiązków określonych w planie spłaty (nie spłaca wierzycieli lub robi to wybiórczo);
- Gdy upadły nie złożył w terminie sprawozdania z wykonania planu spłaty wierzycieli;
- Upadły w sprawozdaniu z wykonania planu spłaty wierzycieli zataił osiągnięte przychody lub nabyte przedmioty majątkowe o wartości przekraczającej przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłaty nagród z zysku z ostatni kwartał okresu sprawozdawczego, ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego;
- Gdy upadły dokona czynności prawnej dotyczącej jego majątku, która mogła lub pogorszyła jego zdolność do wykonania planu spłaty wierzycieli bez uzyskania zgody sądu albo dokona takiej czynności mimo niezatwierdzenia jej przez sąd;
- Gdy upadły ukrywał majątek lub czynność prawna upadłego została prawomocnie uznana za dokonaną z pokrzywdzeniem wierzycieli.
Anna Uznańska – adwokat od upadłości z Łodzi, reprezentuję klientów w postępowaniach upadłościowych, w tym przede wszystkim zakresie upadłości konsumenckiej. Jeżeli rozważasz upadłość konsumencką zapraszam na konsultację: 793 707 976.